Sekretariat
(22) 729-81-97
Email
sprusiec@nadarzyn.pl
Rusiec
ul. Osiedlowa 72
05-830 Nadarzyn

Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Widać również w Powstaniu Warszawskim – niesłychaną jedność społeczeństwa, zupełnie niebywałą. Mimo wszystkich tragedii, powstanie miało oparcie w ludności cywilnej – bez tego nie byłoby możliwe. A przecież to ci, którzy nie walczyli, cierpieli najbardziej – siedzenie w piwnicach było straszne. Do końca życia pozostanie mi w pamięci obraz, kiedy spotkaliśmy w nocy matkę z dziećmi, zagubioną zupełnie, ale jak zobaczyła powstańców, pierwsze jej słowa brzmiały, żebyśmy się trzymali, że musimy się wszyscy trzymać.

Jerzy Kłoczowski

2 października poczet sztandarowy wraz z nauczycielem historii p. Daniel Siemińskim wziął udział w obchodach Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosącym Im Pomoc pod patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wydarzenie odbyło się w Asyście Honorowej Wojska Polskiego. 

Dulag 121 był nazistowskim obozem przejściowym dla ludności cywilnej z Warszawy i okolic wypędzonej podczas Powstania Warszawskiego. Obóz został zlokalizowany w Pruszkowie
i funkcjonował od sierpnia do grudnia 1944 roku. W tym okresie przeszło przez niego około 400 tysięcy osób. Stamtąd, po segregacji, przetrzymywanych wywożono na roboty do Niemiec, do obozów koncentracyjnych i na teren Generalnego Gubernatorstwa.

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą więźniów obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, żołnierzy Powstania Warszawskiego i ofiary cywilne na terenie cmentarza w Tworkach. Kolejny punkt uroczystości znajdował się na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie. Następnie, o godz. 14:00 rozpoczęły się uroczystości pod Pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” na terenie byłego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie. Odbyła się Polowa Msza Św. oraz został odczytany Apel Pamięci, a na końcu delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem.

Cieszymy się, że nasza Szkoła wraz z LO im. Jana Pawła II w Nadarzynie reprezentowała placówki edukacyjne z terenu Gminy Nadarzyn. Było to podniosłe i uroczyste wydarzenie, które zapadnie w naszej pamięci. Szczególne podziękowanie kierujemy do pocztu sztandarowego – Urszuli Bęzy, Amelii Kwaśniewskiej, Wiktorii Piotrowskiej, Adriana Pszczółkowskiego, Zuzanny Smardzewskiej i Antoniego Wójcika.

Daniel Siemiński – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie